ماهیت قرارداد پیش فروش ساختمان

قرارداد پیش فروش ساختمان از لحاظ ماهیتی یکی از پیچیده ترین قرارداد های جاری در عرف و معاملات است .

فرآیند معامله پیش فروش به این صورت است که بر اساس آنچه تصویب شده است پس از صدور پروانه ی ساختمان توسط شهرداری، برای هریک از واحد ها شناسنامه فنی مستقل تنظیم می شود که در آن مشخصات هر واحد کاملا مشخص شده است.

قراداد پیش فروش ساختمان

در این قرارداد سازنده تعهد می کند ساختمانی را مطابق با اوصاف قرارداد و در مهلت معین در مقابل ثمنی که به طور اقساط از پیش خریدار میگیرد ساخته و به او تحویل دهد .

وجه تشابه قرارداد پیمانکاری و پیش فروش ساختمان

وجه تشابه در قرارداد پیمانکاری و پیش فروش ساختمان هر دو ساختمان بنا است که در هر دو قرارداد حقیقی و حقوقی ساخت و اجرای پروژه های ساختمانی و عمرانی می شوند تفاوت های بارز این دو قرارداد هم این است که طبق قوانین کارفرما می بایست شخص حقوقی واحدهای مسکونی که عمدتاً از اقشاری هستند که به دلیل فقدان قدرت خرید نقدی و نداشتن مسکن مناسب اقدام به خرید آپارتمان با شرایط پرداخت اقساطی می نمایند این افراد فاقد ابزارآلات و دفاتر و… مورد نیاز برای اشخاص حقوقی می باشد .

 

قولنامه

اصطلاح قولنامه مواردی است که خریدار و فروشنده قصد انجام معامله را دارند ولی مقدمات کار هنوز فراهم نشده و آنها به جهت اطمینان خاطر ابتدا قراردادی منعقد می کنندو متعهد می شوند معامله را با شرایط معین و  ظرف مهلت مشخص انجام دهند. قراردادی که قبل از انجام قرارداد قطعی تنظیم میگردد وعده قرارداد  یا پیش قرارداد یا در عرف  قولنامه گفته می شود.

هدف از تنظیم قولنامه این است که برای طرفین تعهدی به وجود آید که موضوع آن انعقاد عقد بیع است و به همین جهت اگر یکی از آن دو از اجرای تعهدات خود تخلف کند دیگری می تواند اجبار او را به انعقاد قرارداد بیع از دادگاه بخواهد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پیمایش به بالا

مشاوره دریافت کنید